Adjektiivien syntaktinen rooli lauseessa. Adjektiivien syntaktinen rooli

Reititys oppitunti

Kokoonpano: Kopyak Victoria Leonidovna, venäjän kielen ja kirjallisuuden opettaja, MBOU "Secondary School No. 11"

Aihe: Venäjän kieli. Luokka - 5 A

Perusopetusohjelma: Venäjän kieli 5 solulle. Yleissivistävä koulutus laitokset/_M. T. Baranov, T. A. Ladyzhenskaya, L. A.

Trostentsova ja muut - M .: Koulutus. 2015.

Oppitunnin aihe: Adjektiivi osana puhetta. Syntaktinen rooli adjektiivi

Oppitunnin tarkoitus: Toistaa aiemmin tutkittua adjektiivin nimen morfologisista piirteistä,

sen syntaktinen rooli lauseessa.

Tehtävät oppitunti:

koulutus: tunnistaa hankittujen tietojen ja taitojen laatu ja taso ala-aste;

yleistää materiaali tietojärjestelmänä;

kehittää: kehittää kiinnostusta aihetta kohtaan, positiivista asennetta venäjän kielen opiskeluun;

kehittää virheettömän kirjoittamisen taitoa, oikeinkirjoituksen valintaa;

kehittää puhetta, kykyä luokitella ja yleistää tutkittuja tosiasioita;

kehittää viestintätaitoja;

kehittää kognitiivista kiinnostusta;

koulutus: kasvattaa kiinnostusta venäjän kielen opiskeluun, rakkautta Venäjän luontoon;

muodostaa oikean asenteen sanaan.

Oppitunnin tavoitteet suunniteltujen tulosten kautta:

Henkilökohtainen:

    koulutustoiminnan arvoorientaatioiden ja merkityksien luominen;

    luoda olosuhteet opiskelijoiden kunnioittavan asenteen kehittymiselle toisiaan kohtaan;

    tietoisen asenteen muodostuminen sulavan sisällön arviointiin.

Aihe:

Metasubject:

Sääntely:

    muodostaa kykyä muotoilla oppitunnin aihe, oppitunnin tavoitteet, kyky hyväksyä ja tallentaa oppitehtävä;

    oppia säätämään tehtävän suorittamista suunnitelman mukaisesti;

    osaa arvioida työtäsi.

Kommunikaatiokykyinen:

    kehittää kykyä työskennellä tiedon kanssa luokkahuoneessa, ilmaista johdonmukaisesti ajatuksia;

    ylläpitää ja kehittää kykyä tehdä yhteistyötä pareittain ja ryhmässä, vastata kysymyksiin, kuunnella ja kuulla;

    muotoilla, ilmaista ja perustella näkökantansa.

Kognitiivinen:

    kehittää kykyä työskennellä tekstin kanssa, esiintyminen kasvatuksellinen ja kognitiivinen toiminnot, loogisten analyysioperaatioiden suorittaminen, synteesi, luokittelu;

    ymmärtää ja integroida tietoa olemassa olevaan tietokantaan, muuntaa, jäsentää ja soveltaa ottaen huomioon ratkaistavat tehtävät;

    poimi tarvittavat tiedot.

Oppitunnin tyyppi: toistotunti.

Perusopetusmenetelmät:

Osittainen haku

Sanallinen

Itse hillintä

Visuaalinen-verbaalinen

Käytetty tekniikka: toimintamallin tekniikka.

Tarvittavat varusteet: oppikirja. didaktiset kortit tehtävillä - Liite 1.

TUNNIN RAKENNE JA PROSESSI

Oppitunnin vaihe

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toimintaa

Itsemääräämisoikeus toimintaan ( Ajan järjestäminen)

Tervehtii oppilaita, tarkistaa heidän valmiutensa oppitunnille.

Kokoelma kodin muistikirjoja.

Luo emotionaalisen tunnelman oppitunnille, toivottaa luovaa menestystä, oppimistavoitteiden saavuttamista

Opettajat tervehtivät, tarkistavat valmiutensa oppitunnille.

Kirjaa ylös työn määrä ja tyyppi

Uppoutuminen oppitunnin aiheeseen

Toimintapäivitys

1. Muista, mikä adjektiivi on?

2. Mitä adjektiivi tarkoittaa?

Kohteen toiminto

Aiheen merkki.

3.Mihin kysymyksiin se vastaa?

Mikä? WHO? mikä?

Mikä? mitä tehdä? mitä?

Mikä? mikä? mikä? mikä?

4. Miten adjektiivit muuttuvat?

Sukupuolen ja lukumäärän mukaan

Tapausten ja numeroiden mukaan

Sukupuolen, lukumäärän, tapausten mukaan

5. Mitkä lauseen jäsenet ovat adjektiiveja?

Tehtävä: yritä arvata tekstin kuvauksesta mikä lintu kysymyksessä?

………nimetty kaikkien vesilintujen kuninkaaksi. Hän on valkoinen kuin lumi. Sillä on pitkä, joustava ja kaunis kaula……..kaunis kelluessaan veden tasaisella pinnalla.

Mikä puheen osa auttoi sinua arvaamaan linnun nimen? (adjektiivit)

Vertaa adjektiiveja:

(joutsen) kaunis - (joutsen) kaunis. Mikä niiden ero on? (eri loppuja)

Missä muodossa nämä adjektiivit ovat?

(kokonaan ja lyhyessä muodossa)

Mitkä lauseen jäsenet ovat adjektiivit täydessä ja lyhyessä muodossa? (määritelmä ja predikaatti)

Tehtävä: kirjoita pois, lisää puuttuva sana (linnun nimi).

Alleviivaa adjektiivit lauseen jäseninä.

Määritä korostetun sanan puheosa. Mikä osa lausetta se on?

Testaa itsesi!

Adjektiivit vetinen, valkoinen, pitkä, kaunis, sileä ovat määritelmiä.

Korostettu sana on kaunis - lauseessa lyhyessä muodossa käytetty adjektiivi on predikaatti.

Etutyö.

Oppitunnin aiheen määrittäminen. Tavoitteiden asettaminen.

Uppoutuminen oppitunnin aiheeseen Tavoitteiden asettaminen.

Arvaa oppitunnin aihe:

Olen ystävä substantiivin kanssa

Ja en vaivaudu ollenkaan.

Päähuomautukseni:

Määritän objektin attribuutin.

Jää (mitä?) Kylmä, sileä.

Tee (mitä?) Kuumaa, makeaa.

Muutan syntymän myötä

Numerot ja tapaukset.

Rakastan tarkkaavaisia ​​lapsia

Kuka olen? (adjektiivi)

Mistä adjektiivin roolista puhuimme, kun jäsentimme ne lauseen jäseniksi? (syntaktinen rooli)

Kaverit, vastauksesi auttoi meitä muotoilemaan oppitunnin aiheen.

Miltä kuulostaa, mitä vaihtoehtoja on?

Kirjoita aihe taululle ja muistivihkoon.

Mitkä ovat mielestäsi tämän päivän edessämme olevan oppitunnin tavoitteet? Mitä meistä tulee opiskella? (Meidän on toistettava kaikki, mitä tiedämme adjektiiveista, morfologisista ja syntaktisia merkkejä tässä puheen osassa, selvitä adjektiivien rooli puheessa).

Julkaisuversiot.

Muotoile oppitunnin aihe ja tavoitteet.

Dynaaminen tauko

Luovaa käytännön toimintaa rakennetun projektin toteuttamiseen

Kaverit, miten ymmärrätte adjektiivin nimen merkityksen?

Mitä tähän puheenosaan liittyy?

Mikä osa puheesta liittyy aina adjektiiviin?

Mikä tämän tyyppinen yhteys on nimeltään?

Tehtävä: korjaa kirjoitusvirheet!

Vesimeloni (mitä?) punainen

Kettu (mitä?) ovela

Aurinko (mitä?) kirkas

Voivatko substantiivit ja adjektiivit olla erilainen, numero ja kotelo

Tehtävä: kirjoita adjektiivit muistiin, ilmoita niiden sukupuoli, tapaus ja

Miten adjektiivi sopii substantiivien kanssa? (sukupuoli, numero, kirjainkoko)

Fizminutka

Nyt aion nimetä lauseita, jotka koostuvat adjektiivista ja substantiivista. Kun nimetään lauseita maskuliinisessa sukupuolessa, pojat nousevat seisomaan, naisellisessa sukupuolessa - tytöt: mukava pöytä, kaunis huivi, korkea tammi, herkullinen marja, suolajärvi, korkea vuori, punainen kissa, äidin laukku, lämmin meri, isän kannettava tietokone.

Miksi kukaan ei noussut seisomaan nimeäessään joitain lauseita?

Kaverit, esittäkää versioita.

Lapset suorittavat kielellisen fyysisen minuutin.

Tiedon soveltaminen käytännön ongelmien ratkaisemiseen.

Ensisijainen vahvistus kommentilla ulkoisessa puheessa

1) Taitojen vahvistaminen adjektiivin ja substantiivin yhteensovittamiseksi.

-

Korttityöskentely, molemminpuolinen tarkastus pareittain.

1 vaihtoehto

"Järvi metsässä - ____________________________,

Kaupunki lähellä merta - _________________________,

Äidin neule - ___________________________________"

Vaihtoehto 2.

"Tie rannikkoa pitkin on _____________________,

Meri etelässä -___________________________________,

Isän takki -___________________________________"

2) Adjektiivien käyttötaidon vahvistaminen lauseiden valmistuksessa.

- Kirje kommentteineen - harjoitus 566:

Teemme sen sarakkeessa. Osoitamme pääsanan, kirjoitamme kysymyksen väliviivalla, määritämme tapauksen, numeron.

3) Tietojen toistaminen adjektiivin syntaktisesta roolista.

4) jäsentäminen lauseita taululla:

"Varhainen kevät on tullut.

5*) Suullinen työ harjoituksessa 567

He toistavat, että adjektiivit ovat samaa mieltä substantiivien kanssa sukupuolen, lukumäärän ja kirjaimen suhteen.

He työskentelevät ketjussa.

Kaksi opiskelijaa työskentelee taulun ääressä, muodostavat yhden yksinkertaisen lauseen millä tahansa s/s:llä, alleviivaavat adjektiivit lauseen jäseniksi.

Itsenäinen työ

Itsenäinen työ

Itsenäinen työ: tekstin rekonstruktio esim. 574 (kortilla)

- Liitä .

Kevät mutta kylmä. Sää on huono (?) ei. Taivas__________.

He toimivat itsenäisesti kortilla.

Kaksinaisuuden heijastus.

Tietojärjestelmään sisällyttäminen ja toisto

Arvaa arvoituksia (tehtävä riveissä)

Vihreä, makea, sokerinen (vesimeloni)

Kypsä, pyöreä, mehukas (omena)

Ruskea, karvainen, kömpelö

(karhu)

Sinisessä kulhossa on helakanpunainen pallo,

Hän on kirkas ja kuuma (aurinko)

Kuka juoksee vuoren rinteillä,

Keskustelemassa itsensä kanssa

Ja paksu vihreä ruoho

Piilottaako sininen poninhäntä? (stream)

Sininen teltta peitti koko maailman (taivas)

Johtopäätös: miksi tarvitsemme adjektiiveja? (tehdä puheemme kirkkaaksi ilmeikkääksi)

Siksi adjektiivit sanovat itsestään näin:

Substantiivit joskus

Ei elämä, vain tylsyys.

Niillä ei ole väriä ilman meitä,

Ei hajua, ei ääntä.

Mutta jos kiinnitämme niihin.

Heillä on hauskempaa.

Pystyimmekö ratkaisemaan tehtävät?

Tee johtopäätös adjektiivista osana puhetta vastauskaavion avulla.

Adjektiivi on _______________, joka vastaa kysymyksiin _________________, on samaa mieltä __________ substantiivin kanssa, lauseessa on _______________.

Tee itsearviointi toiminnastaan, korreloi tehtävät tuloksiin.

Kotitehtävät

Heijastus

Mitä uutta opit tunnilla?

Mikä aiheutti vaikeuden?

Hanki kyky motivoida järjestämään toimintaansa

Arviointi.

Kotitehtävät

Kirjoita läksyt päiväkirjaan

Luettelo käytetystä kirjallisuudesta

    Venäjän kieli. Luokka 5 Tuntisuunnitelmat oppikirjalle Ladyzhenskaya T.A., Baranova M.T. ja muut - M., 2014.

2. Venäjän kieli luokalle 5 Yleissivistävä koulutus laitokset/_M. T. Baranov, T. A. Ladyzhenskaya, L. A. Trostentsova ja muut - M .: Koulutus. 2015.

3. Venäjän kielen teema- ja tuntisuunnittelu / T.V. Raman.-M.: Exam Publishing House.

4. Venäjän kielen tunnit luokassa 5 / E.I. Nikitina - M .: Koulutus, 2003.

1 vaihtoehto.

Adjektiivi

2 Korvaa nämä lauseet "substantiivi + substantiivi" synonyymeillä "adjektiivi + substantiivi" säilyttäen pääsanan. Aseta uusissa lauseissa kysymys pääsanasta riippuvaan sanaan, määritä adjektiivien sukupuoli.

Järvi metsässä -____________________________________________________,

Kaupunki lähellä merta - _______________________________________________,

Äidin neule - ___________________________________________________.

3. Lisää sopivat adjektiivit, määritä niiden syntaktinen tehtävä .

Lunta sataa ______________ pilvistä, sitten sataa. ___________ tuuli puhaltaa ja heiluttaa puiden _______________ oksia. Kaikkialla on ____________ vesilätäköitä ja _____________ lunta. Ja silti sydämeni on onnellinen (?), Mutta koska kevät on tullut.

4.

Vaihtoehto 2. FI______________________________________________

1.Klusteri

Adjektiivi

2. Korvaa nämä lauseet "substantiivi + substantiivi" synonyymeillä "adjektiivi + substantiivi" säilyttäen pääsanan. Aseta uusissa lauseissa kysymys pääsanasta riippuvaan sanaan, määritä adjektiivien sukupuoli.

Tie rannikkoa pitkin -________________________________________,

Meri etelässä - ___________________________________________________,

Isän takki - ___________________________________________________.

3. Lisää sopivat adjektiivit, määritä niiden syntaktinen tehtävä .

Kevät mutta kylmä. Sää on huono (?) ei. Taivas________________.

Lunta sataa ______________ pilvistä, sitten sataa. ___________ tuuli puhaltaa ja heiluttaa puiden _______________ oksia. Kaikkialla on ____________ vesilätäköitä ja _____________ lunta. Ja silti sydämeni on onnellinen (?), Mutta koska kevät on tullut.

4. Tee johtopäätös adjektiivista osana puhetta vastauskaavion avulla. Aseta "!" sinulle uusien tietojen viereen.

Adjektiivi on ___________________________________, joka vastaa kysymyksiin ________________________________, on yhdenmukainen __________________ substantiivin kanssa, lauseessa on ______________________________________.

Aihe: Adjektiivi osana puhetta. Adjektiivin syntaktinen rooli lauseessa.

Tavoite: Tiedä:

Adjektiivin morfologiset ominaisuudet

Sen syntaktinen tehtävä lauseessa

Adjektiivin roolit tekstissä

Käytä puheessa adjektiiveja

Selvitä adjektiivin morfologiset ominaisuudet

Syntaktinen rooli lauseessa

Laajentaa:

Tietoa adjektiivin toiminnasta lauseessa

Tuntien aikana

minäAjan järjestäminen

II Tarkistetaan d/z

IIIKielellinen lämmittely

1. Mihin ryhmiin nämä sanat voidaan jakaa? Alleviivaa yksi ryhmistä yhdellä rivillä.

Juuri, etuliite, verbi, pääte, pronomini, adjektiivi, pääte, substantiivi.

Juuri, etuliite, pääte, pääte ovat sanan osia (morfeemeja).

Verbi, pronomini, adjektiivi, substantiivi ovat puheen osia.

2. Etsi ylimääräinen sana sanaryhmästä, alleviivaa se yhdellä rivillä:

1) määritelmä, seikka, aihe,

2) adjektiivi, predikaatti, objekti.

Adjektiivi on osa puhetta.

IVUuden materiaalin oppiminen

1. Työskentele tekstin kanssa

Mistä linnusta puhut?

Miten määritit sen?

Mitkä sanat auttoivat sinua tunnistamaan tikan, vaikka linnun nimeä ei koskaan mainita tekstissä? Mihin kysymyksiin he vastaavat? (adjektiivit)

Millä osalla puhetta ovat sanat, joilla linnusta annetaan niin tarkka ja ilmeikäs kuvaus?

Mitä sanoja ne selittävät? (substantiivit)

2. Arvoituksia

Itse helakanpunainen, sokeri,

kaftaaninvihreä,

sametti. (Vesimeloni)

Kultainen mustien seula

täynnä taloja: kuinka monta

mustat talot -

niin paljon valkoisia vuokralaisia. (auringonkukka)

Mitkä sanat auttavat meitä ratkaisemaan arvoituksia? (Nimet ovat adjektiiveja.)

3. Runollinen viisi minuuttia

Mitkä adjektiivit auttavat runoilijaa piirtämään kuvaannollisesti koivun? Alleviivaa kaikki tekstin adjektiivit aaltoviivalla.

Tällaista ekspressiivisen puheen välinettä kutsutaan epiteetiksi.

Pura adjektiivi surullinen. Valitse sille synonyymit ja sitten antonyymit.

Kirjoita tekstistä kolme lausetta "adjektiivi + substantiivi" (eri substantiivien kanssa). Määritä adjektiivien lukumäärä, sukupuoli ja tapaus. Mistä ne riippuvat?

Valkoinen koivu - yksikkö, naaras, im.p.

Pörröisillä oksilla - pl., pr.p.

Uusi hopea - yksikkö, s.r., tv.p.

4 Peli "Tee sana"

Kirjoita sana suorittamalla ensin sarja toimintoja.

1. Ota etuliite sanasta, joka on lauseen määritelmä Vettä satoi loputtomasti.

2. Lisää lauseen aihe Pelko valtasi hänet.

3. Lisää adjektiiviliite viehättävä ja adjektiivipääte punainen.

Sain sanan Peloton x/w

Joiden kanssa foneettinen ilmiö tapasitko?

Miksi tässä sanassa on kaksi kirjainta?

Pura sana kokoonpanon mukaan.

5. Syntaktinen viisi minuuttia

Lajittele lauseet lauseen jäsenten mukaan:

Pelottomat linnut puolustivat urheasti pääskysen pesää.

Järvessä on kylmää vettä.

Mikä on adjektiivin syntaktinen rooli lauseessa?

Määritelmä, predikaatti.

Mihin kysymyksiin adjektiivit vastaavat? Mitkä ovat ne adjektiivit, jotka vastaavat kysymykseen kenen?

Jonkun esineen hallussapito.

6. Leksinen työ

Lue lauseet ja löydä määritelmät. Mitkä niistä osoittavat vain kohteen laadun ja ominaisuuden. Ja mikä muu ilmaisee ihmisen tunteita?

1. Melko tylsä ​​aika lähestyi. (A. Pushkin)

2. Silkkiyrtit katoavat. (S. Yesenin)

3. Keltainen lehti vilkkuu puiden vihreillä. (N.Grekov)

4. Köyhä puutarhamme murenee. (A. Tolstoi)

Johtopäätös: adjektiivit voivat osoittaa esineen ominaisuuksien ja ominaisuuksien lisäksi myös henkilön tunteita, hänen vaikutelmiaan esineestä.

    Prinsessa fonetiikka antaa mahdollisuuden muistaa kirjaimia ja ääniä,

    Kuningatar Morfologia muistuttaa sinua sanan osista, puheen osista,

    a Kuninkaan syntaksi esittelee meille adjektiivien syntaktisen roolin kanssa lauseessa.

    3. Minuutti kalligrafiaa.

    Avaa vihkot, kirjoita numero muistiin, luokkatyöt.

    Kuvaile kirjettä.

    Opiskelijan F.I

    sanastotyötä

    Työskennellä pareittain

    kiihottua

    Itsenäinen työ

    viimeinen luokka

    1. Sanastotyötä.

    Täällä hän ravistaa puuta
    Ja viheltää kuin rosvo
    Tässä on viimeinen lehti repeytymässä
    Ja pyörittää sitä, pyörittää sitä. AT eetteri.

    Yli metsien, kaupunkien,
    Peltojen yli
    Karavaanit kulkevat ohi
    Ennennäkemättömät laivat.
    Pysyvät tiensä ympäri maata
    Nämä ihmelaivat. O Blaka

    Istuu pensaan alla, vapisten.
    Hän näkee suden ja juoksee. W ayatz

    Koputtaa koko ajan
    Puut on kaiverrettu.
    Mutta he eivät ole raajarikkoja
    Mutta vain parantaa. D yatel

    Taloja on kaksi riviä

    Kymmenen, neljäkymmentä, sata peräkkäin.

    Ja neliömäiset silmät

    He katsovat toisiaan. klo kasvot

    Kiekkoa ajetaan täällä voimalla
    Ja he heittävät kaiken portille.
    Täällä kentällä jäätä on kaikkialla,
    Olemme tyytyväisiä tähän peliin! X okei

    ilmaa

    Muuten ilmaa Poimi niin monta adjektiivia kuin sanan ympärillä on ympyröitä. Tee ja kirjoita yksi lause ja tee jäsentäminen ehdotukset - frontaalityö.

    - Mikä on määritelmä?

    Muistio.

    Määritelmä -

    Nimiadjektiivi: - Rakkaat substantiivit, päästäkää meidät omaisuuksiinne, autamme teitä, koristelemme kaiken niin, ettet saa katsettasi irti!

    Substantiivi: - Ole hyvä, ihanat adjektiivit. Voit käyttää lomakkeitamme: sukupuoli, numero ja kirjainkoko. Anna kaiken ympärillä olla entistä kauniimpaa!

    Kaikki: Yhdessä palvelemme - yhdessä olemme ystäviä.

Näytä asiakirjan sisältö
Adjektiivien syntaktinen rooli. »

Aihe: venäjä

Päivämäärä: 4.12.13

Aihe: Adjektiivien syntaktinen rooli.

Tehtävät: edistää ajatusten muodostumista adjektiivien syntaktisesta roolista; edistää kalligrafisten taitojen muodostumista, oikeinkirjoituslukutaitoa, kykyä löytää määritelmä lauseesta, kehitystä looginen ajattelu, puhe, huomio; kehittää itsetutkiskelun ja itsehillinnän taitoja; edistää organisaation, toiminnan ja kiinnostuksen oppimista aiheesta.

Tuntien aikana:

    Ajan järjestäminen.

    Viestien aiheet, oppitunnin tavoitteet.

Tänään olemme menossa kieliopin maahan.

Motivaatio: Kielioppi, kielioppi! Tiede on erittäin tiukkaa. Olet minun kielioppini, opin pikkuhiljaa" - Missä mielessä sanaa "mestari" käytettiin.

Poimi synonyymit tälle verbille (Opin, opin, opiskelen, voitan vaikeudet, opin kirjoittamaan oikein)

Haluatko oppia sen?

Jos on, kutsun teidät kaikki ja tämän hämmästyttävän kieliopin maan, jossa syntaksin kuningas, morfologian kuningatar ja fonetiikan prinsessa hallitsevat.

Prinsessa fonetiikka antaa mahdollisuuden muistaa kirjaimia ja ääniä,

Kuningatar Morfologia muistuttaa sanan osia, puheen osia,

a Kuninkaan syntaksi esittelee meille adjektiivien syntaktisen roolin kanssa lauseessa.

Tämä tarkoittaa, että opimme, mikä rooli adjektiivilla on lauseessa.

3. Minuutti kalligrafiaa.

Aloitetaan minuutilla puhtaalla kirjoittamisella.

Avaa vihkot, kirjoita numero muistiin, luokkatyöt.

Pelataan peliä "Kirje hävisi". B, c, d, l, e, g, h

Kuvaile kirjettä.

Kirjoita kirjaimet, tee kursiivinen harjoitus.

Tänään työskentelemme itsetutkiskelun ja arviointien itsekontrollin arkin kanssa, oppitunnin lopussa teemme yhteenvedon.

Opiskelijan F.I

sanastotyötä

Työskennellä pareittain

kiihottua

Itsenäinen työ

viimeinen luokka

    Sanastotyötä.

Arvoituksia tarjotaan, opiskelijat kirjoittavat itsenäisesti sanoja ja määrittävät oikeinkirjoituksen.

Täällä hän ravistaa puuta
Ja viheltää kuin rosvo
Tässä on viimeinen lehti repeytymässä
Ja pyörittää, pyörittää... AT eetteri.

Yli metsien, kaupunkien,
Peltojen yli
Karavaanit kulkevat ohi
Ennennäkemättömät laivat.
Pysyvät tiensä ympäri maata
Nämä ihmelaivat. O Blaka

Istuu pensaan alla, vapisten.
Hän näkee suden ja juoksee. W ayatz

Koputtaa koko ajan
Puut on kaiverrettu.
Mutta he eivät ole raajarikkoja
Mutta vain parantaa. D yatel

Taloja on kaksi riviä

Kymmenen, neljäkymmentä, sata peräkkäin.

Ja neliömäiset silmät

He katsovat toisiaan. klo kasvot

Kiekkoa ajetaan täällä voimalla
Ja he heittävät kaiken portille.
Täällä kentällä jäätä on kaikkialla,
Olemme tyytyväisiä tähän peliin! X okei

Kerää sanakirjan viimeinen sana ensimmäisten kirjainten mukaan. ilmaa . Itsetarkastus ja itsearviointi arviointilomakkeessa

Mihin osaan puhetta ne kaikki kuuluvat? sanakirjan sanoja? Kerro kaikki substantiivista.

Muuten ilmaa Poimi niin monta adjektiivia kuin sanan ympärillä on ympyröitä. Kirjoita ja kirjoita yksi lause ja tee lauseen syntaktinen analyysi - frontaalityö.

Mitä tiedät ilman ominaisuuksista?

Mikä rooli adjektiivilla on lauseessa?

- Mikä on määritelmä?

Mihin kysymyksiin määritelmä vastaa?

- Miten määritämme määritelmän kirjallisesti?

Muistio.

Määritelmä - on alaikäinen lauseessa, joka vastaa kysymyksiin: "mitä?", "mitä?", "mitä?", "mitä?", "kenen?", "kenen?", "kenen?", "kenen" ?" ja tarkoittaa objektin attribuuttia. Määritelmät ilmaistaan ​​yleensä adjektiiveina ja alleviivataan aaltoviivalla.

5. Dramatisointi sadusta "Modest petitioners".

Kuuntele ja vastaa, miksi sitä kutsutaan saduksi?

Adjektiivi:- Rakkaat substantiivit, päästäkää meidät omaisuteenne, me autamme teitä, koristelemme kaiken niin, ettet voi irrottaa silmiänne!

Substantiivi:- Ole hyvä, kauniita adjektiiveja. Voit käyttää lomakkeitamme: sukupuoli, numero ja kirjainkoko. Anna kaiken ympärillä olla entistä kauniimpaa!

Tekijä: Nöyrät vetoomuksen esittäjät pitivät substantiivista, ottivat ne itselleen ja lainasivat samalla niiden muotoja. Näin adjektiivit elävät edelleen. Substantiivien kanssa sopimiseksi sukupuolen, numeron ja kirjainmuodot on lainattu niistä.

Kaikki: Yhdessä palvelemme - yhdessä olemme ystäviä.

Opettaja: Joten ketä sadussa kutsutaan nöyriksi kysyjiksi?

Johtopäätös: Millainen, numero ja tapaus on substantiivi, millainen, numero ja kirjainkoko on adjektiivi.

6. Työskentele pareittain.

Lue sana. Yhdistä substantiivi mahdollisimman monella adjektiivilla. Muodosta ja kirjoita lause yhdellä adjektiivilla, määritä adjektiivin sukupuoli, lukumäärä, tapaus.

1p - koivu 2 p - lelu 3p - ystävä 4 p - vihko

5p - kynä 6 p - kynä 7p - omena 8 p - porkkana

Fizminutka.

Pissa, lue,

Nouse ylös, astu ylös

Huuta, ole hiljaa

Tanssi, koputa

Aaltoi, venytä

Räpytä, hymyile,

Istu, kuiskaa

Rauhoitu, ota päiväunet...

Nyt kaikki ylös

Ja ryhtyä hommiin.

7. "Kytke päälle"

Muodosta substantiivista yksikön adjektiiveja. Kirjoita ne ylös. Kirjoita lause alleviivatulla sanalla. Paras tarjous kirjoitamme muistiin ja teemme lauseen syntaktisen analyysin. Korostettu sana on foneettinen analyysi.

Joki - ..., ilo - ..., maito - ..., tähti - ..., suru - ..., metsä-… .

8. Itsenäinen työskentely.

Lue teksti käyttämällä adjektiiveja oikeissa sukupuolen ja numeron muodoissa. Kirjoita korostettu lause ja tee lauseesta syntaktinen analyysi.

Se on syvällä pihalla ... syksy. Tylsää... kuva! Sataa usein... sataa. Syksy... tuuli repii viimeiset... lehdet puista. Muuttomat... linnut ovat lentäneet kauas pois. Aamu ... pakkaset peittivät lätäköt ohuella ... jäällä.

Kirjoita ja kirjoita novelli aiheesta "Talviaamu" tukilauseilla. Alleviivaa adjektiivit monikko. Määritä niiden esiintyvyys.

Varhainen aamu, puhdasta lunta, pörröistä kuuraa, hauras jää, iloisia tyyppejä.

9*. (lisämateriaalia) Kielellinen tehtävä - peli "Poimi sana."

* Aurinkoinen, iloinen päivä

* Selkeä, kylmä .............. sää

* Harmaa, synkkä......... aamu

* Ruskeat, siniset - ……….. silmät

*Syksy, kevät ............. lomat

Itsetestaus. (Opettaja lukee)

10. Oppitunnin tulos. Mihin maahan matkustimme?

Mitä Prinsessa Fonetiikka, Queen Morphology, King Syntax esitteli meille?

Mikä rooli adjektiivilla on lauseessa?

11. Kotitehtävät. Sivu 86 esim. 261

Venäjän kielen oppitunti luokalla 3

Aihe: Adjektiivin rooli lauseessa. Määritelmä.

Oppitunnin tyyppi: oppitunti uusien tietojen ja taitojen hallitsemiseksi.

Kohde: Opiskelijoiden tutustuttaminen adjektiivien syntaktiseen rooliin lauseessa.

Oppitunnin tavoitteet:

    Muodosta käsite adjektiivin syntaktisesta roolista lauseessa.

    Kehitä lauseen syntaktisen analyysin taitoja, oikeinkirjoituksen valppautta, muistia.

    Lisää kiinnostusta runojen lukemiseen.

Menetelmät: sanallinen, visuaalinen, osittain tutkiva, käytännöllinen, itsenäinen työ.

Lomakkeet: frontaalisesti - kollektiivinen, yksilöllinen, kollektiivinen, ryhmissä.

Laitteet: kirjoittaminen taululle, taulukko "Syntaksin jäsentäminen yksinkertainen lause”, kaavio, oppikirja.

Tuntien aikana

    Ajan järjestäminen.

    Emotionaalinen tunnelma.

Katso, ystäväni, ikkunasta,

mikä hyvä päivä!

Kuten kesä, aurinko paistaa

Tuuli on lempeä ohikulkija.

Ja tule luokalleni tänään

myös säteet juoksivat sisään,

Ja nauraa ja leikkiä

eikä ollenkaan väsynyt!

Anna tämän tunnelman

kestää koko oppitunnin.

SanoaEi, joutilaisuuden ystävät,

olkoon oppitunnista meille hyötyä!

”Olette lahjakkaita lapsia, jonain päivänä yllätyt itsekin iloisesti kuinka älykäs olet, kuinka paljon ja kuinka hyvin osaat, jos työskentelet jatkuvasti itsesi kanssa, asetat uusia tavoitteita ja pyrit saavuttamaan ne!”

Tänään toivon teidän olevan vakuuttuneita ranskalaisen filosofin Jean Jacques Rousseaun sanojen oikeellisuudesta.

    Kotitehtävien tarkistaminen.

Adjektiivin määritelmä.

Arvaa puheen osa:

Minun kanssani puheesi on kaunista ja tarkkaa,

Kun minä en ole, hän on valitettavasti köyhä.

Ihmisiä, eläimiä, tunteiden maailmaa, käsitteitä, mitä tahansa.

Ihmeellisten sanojen kukinnon avulla voin helposti määrittää!

Mitä tiedät adjektiiveista?

(oppilaat muistavat kaiken, mitä he tietävät adjektiivista:

mihin kysymyksiin se vastaa, mitä se tarkoittaa,

mitä puhe on, miten se muuttuu.

Mitä se sopii, mikä rooli sillä on puheessa).

Vastaussuunnitelma (dia 6)

Mitä kutsutaan adjektiiviksi?

Miten adjektiivit muuttuvat?

Puheessa käytetty... (adjektiivit ovat synonyymejä, adjektiivit ovat antonyymejä)

Määritelmä.

Yleistys: (dia 7)

    itsenäinen puheen osa.

    Osoittaa objektin attribuutin.

    Vastaa kysymyksiin: Kumpi? Mikä? Mikä? Mikä?

    Perustietojen päivittäminen.

Ryhmätyö.

Ryhmä 1 "Talvi" - kirjoita adjektiivit ryhmiin:

m.r., w. R. Kanssa. R.

valkoinen vihreä kylmä

pörröinen pehmeä keltainen

ensimmäinen pieni kirkas

pl. määrä: korkea, pehmeä

Ryhmä 2 Kevät "- poimi vastanimet

valkoinen musta

käyrä - suora

Pitkä lyhyt

Kuuma kylmä

Rasva - ohut (ohut)

pehmeä kova

Tyytyväinen - nälkäinen

Ryhmä 3 "Kesä" - korvaa toistuvat adjektiivit synonyymeillä

Ryhmä 4 "Syksy" - "kerää" lause, piirrä kuva.

Kodan katolla oli paljon pörröistä lunta.

Fizminutka

"Nenäpiirustus" (niskan lihaksia vahvistava harjoitus)

Sulje silmäsi ja kuvittele, että nenästä on tullut pitkä.

Kirjoita sana keltainen nenälläsi. Mikä tekee keltainen?

(lämmön, ilon, rauhallisuuden väri..)

"kaukan lähellä" (Harjoitus silmälihasten vahvistamiseksi).

Etsi esinettä nopeasti silmilläsi.

(ikkuna, muistikirja, taulu, oppikirja, ovi, kirjoituspöytä, katto, kynä)

Hengitysharjoitukset.

Laskemalla 1, 2, 3, 4 syvää henkeä,

1, 2, 3, 4 - lopeta hengitys,

1,2,3,4 - hidas uloshengitys.

    Työskentele oppitunnin aiheen parissa.

    Muistikirjan tekeminen taululta sanelua varten. (dia 16)

    Minuutti kalligrafiaa

    Sanakirjatyö "Arvutukset"

Vastaukset kirjoitetaan muistivihkoon (kirjoitetaan taululle)

* Punaisen sokerin sisällä,kaftaanin vihreä sametti.(vesimeloni)

* Pitkä vihreä puutarhassa ja keltainen suolainen ammeessa. (kurkku)

* Se on karvas heinänteossa ja makea pakkasessa. Mikä on marja?(Pihlaja)

* Metsäaukiolla kasvaa kypsä tuoksuva marja.(mansikka)

* Alenka seisoo: vihreä huivi, ohut leiri, valkoinen aurinkomekko.(Koivu)

* Tiheä ruoho kietoutunut, niityt käpristynyt, ja minä itse olen kaikki kihara, jopa sarvikiharalla.(RAM)

* Itse kirjava, syö vihreää, antaa valkoista.(lehmä)

* Pieni poika harmaassa armenialaisessa takkissa heittelee pihoilla ja kerää muruja.(varpunen)

* Sininen lentokone laskeutui keltaiselle voikukan päälle.(sudenkorento)

* Pörröinen puuvilla kelluu jossain.(pilvi)

* Itse on puinen ja pää on rautaa.(vasara)

Tarkista itsesi: (dia 30)

4. Johdatus oppitunnin uuteen aiheeseen:

luovaa työtä: "Kirjoita - ka" (dia 31)

Kylmä luminen talvi on tullut. Taivaalta sataa kevyttä lunta. Hän kääri pienen vihreän joulukuusen pehmeään pörröiseen huopaan. Vanhan suuren männyn alle on kasvanut valtava lumihousu. Kaunis metsä talvella!

Täytä puuttuvat adjektiivit;

Määritä adjektiivien tapaus;

- 1,2 lausetta - suorita syntaktinen analyysi, määritä mikä osa lauseesta on adjektiivi? - (uusi aihe - opettaja selittää)

Joten ADJEKTIIVIN MÄÄRITELMÄ on merkki esineestä!

Kuinka voit kutsua lauseen jäsentä, joka määrittää kohteen attribuutin?

MÄÄRITELMÄ.

Selvitetään, mikä osa lauseesta on adjektiiveja.

Mitkä ovat oletuksesi?

- me tiedämme:

(tunnemme jo aiheen - tämä on substantiivi - kuka ?, mitä?,

predikaatti on verbi - mitä se tekee?)

Adjektiivit ovat lauseen toissijaisia ​​jäseniä.

Johtopäätös: Lauseen adjektiivi on alaikäinen jäsen ehdotukset -määritelmä. Korostettu aaltoviivalla.

5.Lue sääntö sivulla 132

    Tarkista itse: Tutkittavan materiaalin assimilaation tarkistaminen.

- Logiikka sanelu. (laita +-merkki, jos olet samaa mieltä väitteen kanssa;

allekirjoita - jos et ole samaa mieltä väittämästä;)

1. adjektiivi on osa sanaa;

2. adjektiivi vastaa kysymyksiin kuka? mitä? ;

3. adjektiivi merkitsee esineen merkkiä;

4. adjektiivien muutokset sukupuolen mukaan;

5. adjektiivit ovat vain maskuliinisia tai feminiinisiä;

6. adjektiivi ei muutu numeroissa;

7. adjektiivit ovat lauseen toissijaisia ​​jäseniä;

8. lauseen adjektiivi on alaikäinen jäsen - määritelmä;

9. adjektiivi maskuliininen sukupuoli on päätteet - th, - oh, - th;

10. Feminiinisellä adjektiivilla on päätteet - aya, - ya;

Keskinäinen tarkistus

VI. Yhteenveto oppitunnista.

Mistä puheen osasta puhuimme ja vahvistimme tietoamme?

Mikä osa lausetta adjektiivi voi olla?

Miten adjektiivia käytetään lauseessa?

Heijastus.

Tänään tunnilla teimme paljon tehtäviä yhdessä, ryhmissä ja pareittain. (taputtaa)

Miten arvioit työsi? pari työ? ryhmätyö? (taputtaa)

Uskon, että olet vakuuttunut, että olet lahjakkaita ja älykkäitä lapsia. Sinun tarvitsee vain oppia soveltamaan tietojasi oikein. Onnea tavoitteidesi saavuttamiseen! Kiitos oppitunnista!

VII. Oppituntien arvosanat kommenteilla.

VIII.Kotitehtävät.

Lause on yksi syntaksin perusyksiköistä. Se on täydellinen ajatus ja voi koostua yhdestä tai useammasta sanasta. Kieliopillisesti lauseessa on jäseniä - tärkeimmät (aihe ja predikaatti) sekä toissijaiset (mikä on tämän tai sen puheosan syntaktinen rooli lauseessa? Yritämme ymmärtää tämän kysymyksen alla: harkitsemme vain

Substantiivin syntaktinen rooli

Pääsääntöisesti se toimii lauseen tai lisäyksen pääjäsenenä. Mutta tämän puheosan erikoisuus on, että siitä voi tulla mikä tahansa lauseen jäsen. Perusroolissaan substantiivit voidaan määritellä esimerkiksi adjektiiveilla, pronomineilla, partisiippeilla, sopimalla sellaisissa luokissa kuin sukupuoli, numero ja tapaus. Substantiivi voi myös muodostaa syntaktisia rakenteita verbeillä, adverbeillä ja predikatiivisilla sanoilla.

Adjektiivin syntaktinen rooli

Adjektiivin yleisin rooli lauseessa on sovittu määritelmä, mutta se ei ole ainoa. Adjektiivi voi toimia myös subjektina tai nimellisenä osana yhdistepredikaatti. On tyypillistä, että adjektiivit lyhyessä muodossa toimivat vain predikaattina.

Adverbin syntaktinen rooli

Adverbin tavallinen rooli on seikka - toimintatapa, aika, paikka, syy, tarkoitus, mitta ja aste. Joskus se voi kuitenkin olla predikaatti. On myös erillinen ryhmä adverbeja, jotka esittävät liittolaissanojen roolia lauseessa.

Verbin syntaktinen rooli

Verbi toimii yleensä predikaattina. Infinitiivi (jos et muista - se voi olla myös osa yhdistelmäpredikaattia tai olla subjekti, objekti, määritelmä, olosuhde.

Partiisiipin syntaktinen rooli

Parsitiivilla on samat kieliopilliset ominaisuudet kuin adjektiivilla, joten lauseessa se toimii usein sovitun määritelmän mukaisesti. Kuitenkin sen suhde verbiin mahdollistaa myös partisiipin olevan joissain tapauksissa yhdyspredikaatin nimellisosa, mutta tämä on tyypillistä vain lyhyille muodoille. Lisäksi riippuvaisten sanojen partisiippi muodostaa ns. joka jakamattomana konstruktiona voi olla melkein mikä tahansa alajäsen.

Gerundin syntaktinen rooli

Osalause lauseessa on vain seikka. Koostumuksessa siitä voi kuitenkin tulla toinen sivujäsen ehdotuksessa, mutta on tärkeää muistaa, että liikevaihto katsotaan kokonaisuutena.

Pronominin syntaktinen rooli

Pronominin rooli riippuu suoraan siitä, mihin luokkaan se kuuluu. Koska pronominien monimuotoisuus antaa heille laajat mahdollisuudet, ne voivat toimia subjektina, predikaattina, määritelmänä ja objektina - kontekstista riippuen.

Numeron syntaktinen rooli

Lauseen numerot voivat olla sekä subjektia että predikaattia sekä ajan määritelmää tai adverbiä. Kuten näette, ei mitään monimutkaista.